sobota, 21 września 2013

Mobile OCR

Mobile OCR  to aplikacja służaca do rozpoznawania tekstu w skanowanych ( a właściwie fotografowanych jeśli mowa o smartfornach i tabletach ) dokumentach . Aplikacja jest angielskojęzyczna i darmowa ( wyjątek wśród tego typu programów ) .  Program ten jest najprostszym ze wszystkich testowanych przeze mnie tego rodzaju programów . Ale też najlepiej  z nich rozpoznaje tekst . Program do prawidłowego działania wymaga dostępu do internetu bo rozpoznawanie tekstu odbywa sie na serwerze . Takie postępowanie programistów dziwi i jest niedopuszczalne w obecnej sytuacji na rynku urządzeń z  systemem Android tzn że urządzenia z 4 rdzeniowym CPU i 8 rdzenoiwym GPU kosztują poniżej 1000 zł ! Moge powiedzieć że jest to prawdziwy OCR . Zanim pokazę się włąściwy ekaran należy ptwierdzić zrozumienie dwóch dokumentów :
1.  Licencja :
 
2. Zmainy w programie :  


 
Dopiero po akceptacji tych dokumnetów pokazuje się włąciwy ekran z funkcjami umożliwiającymi skanowanie . Jak widać na poniższym zdjęciu jest oin bardzo archaiczny i zawiewra niewiel funkcji :


 
Teraz opiszę pozycje widoczne  na tym ekranie :
1. Nowe zdjęcie :
 
 
Wcześniej należy w opcjach ( opiszę w dalszej części testu ) ustawić język taki sam jak ten w którym jest dokument w  którym Mobile OCR ma rozpoznawac tekt . Przypomina o tym okno :


 
Przykładowy dokument . U góry ikona wyboru języka ( brak polskiego )  a na dole ikona rozpoznawania tekstu :
 
 
Po wybraniu ikony "OCR " pojawia się prośba o powierdzenie tej czynności :


 
a potem obraz jest wysyłany do serwera który rozpoznaje tekst :
 
 
 
Tak wygląda rozpoznany tekst. Jak widac z powodu braku obsługi języka polskiego w brak jest polskich liter ale generalnie jest ok .


 
Po naciśnięciu przycisku "Menu " w naszym urządzeniu ukazuja sie dodatkowe opcje :


 
- wyślij przez email:
 
 
- zmień tekst :


 
- zapisz tekst . W  oknie które się pojawi należy nadac nazwę plikowi z tekstem :


 
 
 
2. Ustawienia . jedyną opcja którą można zmienić jest język rozponawanego tekstu ( brak polskiego ) :
 
3. Wybranie obrazka z galerii
4. Wczytanie zapisanego tesktu: (na zdjęciu brak obrazka bo nie zapisałem żadnego skanu ):

 
5. Pomoc do programu :


 
Opisywany w tym poście program "mobile OCR " jest jednyną najprostszych  tego typu aplikacji na system Android . Brakuje licznych funkcji które mają inne testowane przeze mnie aplikacje służące do skanowania dokumentów . Największą wadą Mobile OCR  jest konieczność dostępu do internetu podczas korzystania z tego programu .  .  .    
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz