środa, 13 listopada 2013

ROM Installer


ROM Installer to aplikacja przeznaczona do wyszukiwania ROM-ów czyli głównego oprogramowania sterującego pracą urządzeń ( przykładem ROM-u jest sam system Android). Program jest w języku angielskim i występuje w 2 wersjach - darmowej i płatnej ( ma możliwość zrobienia kopii zapasowej aktualnego ROM-u  naszego urządzenia). Oczywiście każdy ROM jest pisany do innego konkretnego urządzenia a różnice mogą dotyczyć również wersji oryginalnego oprogramowania w danym urządzeniu . Choć oczywiście można zaryzykować instalację ROM od innego urządzenia w danej serii ale należy liczyć się z RYZYKIEM USZKODZENIA SPRZĘTU . Do działania programu niezbędny jest dostęp do internetu. Programem ROM Installer można wyszukać ROM-y dostępne do danego urządzenia oraz zainstalować je.
Główne okno zawiera domyślnie listę dostępnych ROM do ściągnięcia dla naszego urządzenia:

 
Pozostałe opcje są ukryte i można je wyświetlić przesuwając palcem od lewej krawędzi ekranu do jego środka lub po dotknięciu napisu "ROM Installer" u góry ekranu ( zostaną omówione w dalszej części posta) :
 
 
Teraz przedstawię szczegółowo zawartość każdej z pozycji widocznych na powyższym zdjęciu:
1. Download ROM- oprogramowanie do ściągnięcia:  
 
 
 
a) font packs - czcionki: 
c) ROM-y:


 

d) narzędzia do instalacji ROM:
 
e) Superuser - osobna kategoria  aplikacji niezbędnej do instalacji  ROMU :
 
 


 
Po wybraniu ROM-a, np. :
 
pokazuje się nowy ekran z ikonami z menu w lewym górnym rogu ekranu:
 
 
oraz z ikonami u dołu ekranu:
a) wyszukiwarka ROM:

b) logowanie na stronie twórcy ROM w celu dokonania wpłaty:
 
c) lista możliwych ROM do ściągnięcia:
 
                                              
 
 
 
d) menu resetowania ROMU :
 
 
d) ustawienia zaawansowane:
 

 
 
- dowload zip- adres strony z ROM-ami:

 
2.  Backup i Restore - tworzenie kopii zapasowej  i przywracanie starego ROM-u ( tylko w wersji PRO):
 
 
3. Flash Recovery - naprawa pamięci:
 
 
4. ROM Installer- lista ROM do instalacji:
 
 


 
 
 
Po naciśnięciu przycisku/ikony "Menu" w naszym urządzeniu na ekranie każdej z powyższych kategorii pojawia się dodatkowe menu:  
 
 
- instalacja ROM z karty SD:
 
- tworzenie kopii bezpieczeństwa:
 

 
- uaktualnienia ROM:
 
- zarządzenie ściągniętymi ROM:
 
- czyszczenie składników ROM:
 
 
- zakup wersji PRO aplikacji "ROM Installer" :
 
- pomoc do programu:
 
Podsumowanie.
ROM Installer to bardzo dobry program dla wszystkich którzy chcą lub muszą  zmienić aktualne oprogramowanie swojego urządzenia . Taką sytuacją jest np. zakup urządzenia pochodzącego z dystrybucji operatorów sieci komórkowej . Jak wiadomo operator sieci zamawiając u producenta dany model telefonu lub tabletu nakazuje jego producentowi integrację z systemem Android własnych programów i elementów graficznych np. logo , programów do nawigacji itp co nowemu użytkownikowi może nie odpowiadać . Jedyna szansą na zmianę takiego softu jest  instalacja nowego np. oryginalnej wersji Androida do danego modelu .  Operacja taka nosi nazwę flashowania. Wówczas przydaje się program - zakup wersji PRO aplikacji "ROM Installer"  ponieważ umozliwia on przeprowadzenie całej operacji bez udziału komputera PC.
Przystępując do takieh operacji należy jednbak pamiętać że ROBIMY TO NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ I OZNACZA TO UTRATE GWARANCJI ( ale nie praw które mamy z tytułu "Ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej" ). Jeśli nasze urządzenie zostało kupione u operatora sieci komórkowej to takie działanie może zostać uznane za złamanie regulaminu.
Jedyne wady aplikacji "ROM Installer" to konieczność zakupu wersji pro oraz brak szczegółopwych opisów poszczególnych ROM. Polecam .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz