czwartek, 22 sierpnia 2013

Latarka

1. Latarka to darmowy program do sterowania źródłami światła w urządzeniach z systemem Android a jego przeznaczeniem jest przekształcenie smartfona/ tabletu w latarkę . Aplikacja jest częściowo spolszczona . Do działnia "Latarka " wymaga posiadania diody doświetlającej obok kamery . Tak wygląda głowny ekran aplikacji :

Domyślnym ekranem jest latarka ale to nie jedyna funkcja programu "Latarka" ( ekran domyślny można zmienić w ustawieniach ). Twórcy aplikacji ostrzegaja przed szybkim zużyciem baterii podczas korzystania z tej aplikcji . I mają rację . Dlatego program ten należy traktować jako awaryjny i lepiej kupić osobną porządną latarkę .
Po włączeniu latarki otoczka wokół napisu "Power" zaczyna świecić :
 
Kółko w prawym górnym rogu ekranu to menu . Dotknięie go to jedyny sposób aby wyświetlić dodatkowe opjce tej aplikacji . Przycisk  fyzyczny "menu " w urządzeniu nie działa w tym programie a pasek powiadomień nie jest wyświetlany ! To poważny błąd twórców tej aplikacji !  
Po naciśnięciu wpsomnianenego kółka wyświetla sie ekran z dodatkowymi opcjami :

 
Ikony ( od lewego górnego rogu do prawego dolnego rogu ekranu ) oznaczają :
1 Latarka :
 2 . Ekran . Można tu wykorzystać podświetlenie ekranu jako źródło światła:

 

Tak wygląda włączony ekran :

 
3. Alfabet Morse'a . Tłumaczenie dowolnego  tekstu w dowlnym języku w alfabecie Morse'a . Bardzo przydatna funkcja w razie wypadku .
 
 
 
Domyślny tekst można zmienic na dowolny :

 
 
4.Stroboskop - telefon udaje wtedy urządzenie znane z dyskotek .  Nie  można niestety dopasować go do muzyki .

 
Za pomocą widocznych suwaków można regulować sposób świecenia diody doświetlającej - ale nie jej  kolor .
 
5. Światła ostrzegawcze-  imituje lampy ostrzegawcze wykorzystywane przez służby porządkowe . Na ekranie urządzenia wyświetlane są żółte migające na przemian  lampy . Dioda doświetlająca jest wyłączona .
Praktyczne zastosowanie tej funkcji to wypadek drogowy . Telelefon lub tablet można umieścić za tylną szybą naszego pojazdu w celu zwiększenia widoczności i opstrzeżenia innych kierowców o żagrożeniu . Takie zastosowanie tej aplikacji nie zwalnia kierowcy z obowiązku oznakowania miejsca zdarzenia drogowego trójkątem ostrzegawczym i iinymi urządzeniami wymaganymi przez przepisy w miejscu zdarzenia drogowego ! To tylko dodatkowe oznakowanie . 

 
 
6. Żarówka - imitacja żarówki . Nie potrzebna funkcja .

 
Jej kolor można zmieniać przesuwając palcem po ekranie .

 
 
7. Kolorowy ekran - zmiana koloru ekranu .Nie potrzebna funkcja

 
 
Jego  kolor można zmieniać przesuwając palcem po ekranie .


8. Światła policyjne - ekran miga kolorami i tempem lamp używanych przez służby bezpieczeństwa . Zastosowanie tej funkcji jest wg mnie takie same jak w przypadku "Światła ostrzegawcze" .


 

9. Ustawienia:


 
 
 Znajdują się tu liczne rozwijane listy z dodatkowymi ustawieniami , które omówie w kolejności od góry ekranu :
1. Share ( podziel się ) - lista odnośników do serwisów społecznościowych :


 
2. Domyślne źródło światła - zmiana ekranu domyślnego z "Lampa błyskowa " na jeden z innych omówionych wyżej : 


'
 
 
3. Widoczne źródła światła :

 
4 Shake sensivity ( czułość wstrząsów ).  Działa gdy włączona jest funkcja "Shake on Lock Screen ( wstrząśnij przy zablokowanym ekranie ) . Umożliwia włączanie latarki przy zablokowanym ekranie :

 
Ostatnia z ikon która jest widoczna na ekraniem bo dotnięciu ikony opcji czyli kółka w prawym górnym rogu ekranu to lista innych aplikacji stworzonytch przez twórców programu "Latarka" :

 
Funkcja "Latarka" działa też po wyściu do ekranu głównego i po zablokowaniu ekjranu  . Wówczas na pasku zadań jest wyświetlana ikona aplikacji . Po jego rozsunięciu można wyłączyc latarkje bez wyświetlania ekranu aplikacji :


Podsumowując test aplikacji  uważam iż "Latarka" jest przydatną aplikacją w sytuacji awaryjnej . Jednak tak jak wspomniałem na początku nie zastąpi nam osobnej latraki dobrej jakości ze względu na szybkie zużycie baterii smartfonu /tabletu. wadą jest niecałkowite spolszczenie. 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz