wtorek, 11 czerwca 2013

Myslenice.pl


Czyli "Tam gdzie zaczynają się góry " . Tak odpowiadam gdy inne osoby pytają mnie gdzie leżą te Myślenice z których pochodzę .  Bo to właśnie w okolicy Myślenic  jadąc z północy Polski trasą E7/77 czyli słynną "Zakopianką " po raz pierwszy widzi się  góry . Jednak nie o tym będzie ten post bo tematem mojego bloga nie jest miasto Myślenice lecz aplikacje mobilne na system Android .
I właśnie darmowa polskojęzyczna  aplikacja mobilna "Myslenice.pl" promująca moje miasto jest tematem tego posta.
Na wstępie muszę jednak przyznac że jest daleka od ideału i mówiąc ogólnie ma więcej wad niż zalet a podczas testów przeprowadzonych w terenie cały czas  odnosiłem wrażenie że została napisana bardziej dla samej idei ( urządzenia z Androidem mają tak dużą popularność że władzom Myślenic  po prostu nie wypada nie mieć programu na ten system operacyjny )  a nie w celu rzeczywistej promocji miasta i jego okolic. W dzisiejszych czasach nie wystarczy bowiem mieć produkt lub usługę którą ludzie będą chcieli kupić . Trzeba jeszcze umieć ją sprzedać a tak napisaną aplikacją władzom Myślenic sprzedaż ( w sensie wypromować ) terenu którym rządzą ta sztuka się  nie uda . Zanim jednak napiszę jak powinien  wyglądać wg mnie idealny program o moim mieście z perspektywy przybysza który miasta nie zna i zamierza go odwiedzić przedstawię jak Myslenice.pl działają w praktyce. A więc zaczynamy .
Po uruchomieniu pogramu pojawią sie opcji :
W tym miejscu  ujawnia się pierwsza poważna  wada programu . Jak widac na fotografii telefon  ( Sony Ericcson Xperia Neo V ) na którym go testowałem , leży poziomo a menu aplikacji  nie zmieniło położenia na poziomy .Nie jest to wina sprzętu - ten model posiada czujnik położenia i akcelelometr  - lecz aplikacji .Czyżby programiści którzy ją tworzyli nie wiedzieli o istnieniu tych czujników ?! Przecież mają je  nawet najtańsze tablety  ( również mój Goclever Tab I10I ) !  Jak już wspominałem przy okazji  testu innego programu  na tabletach wygodniej korzysta sie z programów w położeniu poziomym gdzyż na ekranie mieści się więcej informacji i tekst jest większy .   Tymbardziej że większość tabletów ma ekran w formacie kinowym 16:9 lub 16: 10. Tak działający   program nie powinien być wogóle opublikowany.
Po wybraniu którejś z pozycji menu np : "Sport i rekreacja"pojawi się lista dostępnych obiektów w mieście wraz :
Od razu musze dodać że w przypadku tej kategorii  jest niekompletna bo brakuje na niej stadniny koni oraz koleji linowej i stacji narciarskiej na górę Chełm ( prywatnych  ale nie ma to znaczenia bo korzystanie z większości  z obiektów przedstawionych na powyższym zdjęciu jest płatne o czym nie można sie dowiedzieć   z tej aplikacji  ) . Żeby było śmiejszniej to oba wymienione przeze mnie obiekty znajdują w tej samej dzielnicy co większość znadujących się na tej liście  i dojeżdża się  nich tą samą drogą .
 Gdy wybierze się którąś z pozycji na tej liście np "Skate Park " pojawi się jej krótki  opis zawierający oprócz najważniejszych danych na temat  obiektu dane kontaktowe ( numer telefonu , adres strony internetowej ,email ) właściciela /zarządcy obiektu  wraz z opcją "Pokaż Trasę" której wybór umożliwa  pokazanie trasy od miejsca w którym się znajdujemy :
Niestety nie są to pełne dane bo brakuje cennika oraz  regulaminu usług  . Same dane kontaktowe nie wystarczą - nie po to ściągnąłem program żeby tracić czas na dzwonienie do zarządcy obiektu  np czy na kort tenisowy mogę zabrać psa.    Do korzystania ze wspomnianej opcji
 " pokaż trasę " niezbędny jest włączony GPS i .... pakietowa transmisja danych  3G lub LTE ! To nie żart bowiem program nie zawiera mapy miasta i okolic w wersji  offline a do wskazywania położenia i wskazywania tras dotarcia do poszczególnych obiektów  wykorzystuje Mapy Google .Mapy tego producenta nie nadają się do nawigacji z 2 powodów : wymagają dostępu do internetu oraz są niedokładne - nie zawierają szlaków turystycznych .  Kolejny  poważny błąd negatywnie wpływający na korzystanie z tego programu . Oczywiście w dzisiejszych czasach możliwość wykorzystania internetu 3G lub LTE przez aplikacje mobilne  jest niezbędna  ale powinna to być to tylko dodatkowa opcja programu  rozszerzająca jego możliwości np przez bezpośrednie linki  do strony mobilnej miasta na której użytkownik znajdzie dodatkowe informacje np prognozy pogody czy utrudnieniach na drogach . A nie warunek korzystania z aplikacji . Tym bardziej jeśli weźmie się  koszt i ograniczenia dostępu  do sieci 3G i LTE  ( nie wszędzie jest dostępny, limity prędkości  ) które są nie do za akceptowania dla przeciętnego użytkownika .
Teraz przejdę do opisu po szczególnych  pozycji  w głównym oknie aplikacji :
 1.  Wydarzenia . Ma podmenu z 2 opcjami : "Pomysł na dzisiaj " oraz " Więcej wydarzeń":
   Wg mnie  ma informować o różnych imprezach jednak podczas testów ona nie działała tzn wybranie którejkolwiek z pozycji zwracało informacje "Nie znaleziono wydarzeń"
 2. Dla zwiedzających . Dzieli się na 5 podmenu zawierającyh listę budowli (podzielonych wg rodzajów lub przeznaczenia ) w mieście będących atrakcją turystyczną zdjęcie ) wraz z ich krótkim opisem i danymi kontaktowymi oraz opcją "pokaż trasę" umożliwiającą pokazanie drogi do wybranego obiektu .
Wybranie którejkolwiek pozycji z listy np "Obiekty Sakralne "
wyświetla pytanie o możliwość użycia GPS . Jeżlei wybiorę  "Nie" to program pokaże listę obiektów znajdujących się w tej kategorii :
Po wybraniu obiektu znajdującego się na liście np pierwszej od góry ekranu :
pojawi się jego krótki opis wraz ze zdjęciem . Na przykładzie tego zdjęcia bardzo dobrze widać niedopracowanie aplikacji "Myslenice.pl" . Otóż na tym zdjęciu nie widać kościoła tylko bramę wjazdową do niego ! To że jest on otoczony murem ( widocznym na zdjęciu )  zasłąniającym  go częściowo od strony ulicy  nie usprawiedliwia twórców programu bowiem po drugiej strony strony ulicy jest wzgórze cmentarne ( czynny zabytkowy cmentarz ) z którego opisywany obiekt jest doskonale widoczny . Opis jest też niekompletny bo brakuje w nim wielu istotnych dla turysty informacji np danych kontaktowych właściciela lub zarządcy , czy istnieje możliwośc modlitwy w nim , opłatach za wstęp  , odnośnika do mobilnej strony internetowej obiektu itp  Taki brak spójności opisów niezależnie od rodzaju aktratcji turystycznej   jest cechą charakterystyczną tej aplikacji .
Jak widac przy innym obiekcie w tej kategorii - "Kościół NMP "  takie informacje są zawarte choć niestety nie wszystkie :
 
 
 
3.Sport i rekreacja . Zawiera 11 podmenu z listami obiektów i szlaków turystycznych podzielonych na kategorie wg sportów które można tam uprawiać .

 
W tym miejscu  muszę poinformować czytelników mojego bloga i zarazem potencjalnych użytkowników opisywanej aplikacji że jest to lista niepełna . Nie ma na niej bowiem 2 popularnych wśród mieszkańców Myślenic i okolic dyscyplin : jeździectwa i sportów motorowych ( motocykle crossowe i wszędołazy/quady) . Powód w  przypadku obu w/w sportów jest prosty - Samorząd   Myślenic nie robi nic aby je  popularyzować i tym samym nie inwestuje w infrastrukturę do ich uprawiania . W przypadku jeździectwa jest to tym bardziej dziwi takie podejście władz że jedna ze stadnin koni znajduje się blisko pokazanych na powyższych zdjęciach miejsc przeznaczonych do uprawiania dyscyplin sportowych .  Do pozycji " Narty też mam 2 uwagi . Pierwsza to że nie nazwa pozycji nie mówi iż chodzi o narty zjadowe . Druga jest poważniejsza - po jej wybraniu ukazuje sie tylko krótka informacja o tym że dotyczy Góry Chełm . Ale o danych kontaktowych stacji narciarskiej już zapomnieli!   
Bliższego omówienia wymaga pozycja " Wycieczki piesze" . Jest to  bowiem kolejny dowód niskiej jakości tej aplikacji. Po jej wyborze ukaże sie lista szlaków  wraz z krótką  charakterystyką .
 
Musze zadać w tym miejscu pytanie  twórcom programu : dlaczego nie ma szczegółowej mapy z zaznaczonym  ich przebiegiem ? Przecież taka mapa istnieje i jest dostępna na stronie internetowej miasta . Gdy wybierę jakiś szklak z listy np "czerwony " to pojawi się szczegółowy opis szlaku z opcją "pokaż trasę ". Jednak po jej wybraniu nie ukaże się jego graficzny  przebieg tylko prośba o włączenie GPS trasa od pozyji telefonu do miejsca rozpoczęcia szlaku. Dzieje sie tak dlatego że jak już wspomniałem wcześniej program "Myslenice.pl" nie zawiera mapy offline miasta i jego okolic .

   
4. O nas. Krótka charakterystyka miasta i jego okolic
 
5. Skaner kodów . Ta pozycja ( a właściwie osobna aplikacja)  uruchamia skaner kodów kreskowych i matrycowych ( QR Code ) . Działa źle a przynajmniej nie tak jak wg mnie powinien  działać tego rodzaju program ( sprawdziłem to na innym darmowym czytniku kodów którego test opublikuję w jednym z następnych moich postów ) . Po pierwsze odczyt kodu trwa znacznie dłużej niż innych aplikacji i w trakcie odczytu widoczne są  problemy z ustawieniem ostrości  . Po drugie  nawet gdy już się uda odczytac kod to efektem jest komunikat  o błędzie:

Na pokazanym przykładzie odczytany kod kreskowy  pochodzi z czasopisma "Mobile Internet" z czerwca 2013 . A taki komunikat pojawia także przy innych kodach kreskowych . Normalnym skutkiem wyszukania kodu powinno być znalezienie informacji o tym kodzie w internecie - jaki to jest produkt , usługa , budynek itp   . Podejrzewam że przyczyną wadliwego działania czytnika kodów w aplikacji "Myslenice.pl" jest  jego dostosowanie do kodów o określonej treści ( prawdopodobnie  opisów)  umieszczonych w wyznaczonych miejscach Myślenic ( byc może zabytkach i obiektach sportowych  umieszczonych w testowanej aplikacji ) , jednak nie takiej informacji w opisie programu  .

A teraz jako podsumowanie testu podzielę się z czytelnikami  swoimi uwagami  jakie cechy  wg mnie powinna mieć właściwie  zbudowana aplikacja mobilna o Myślenicach aby korzystanie z niej było przyjemne nie tylko dla turystów . Bo przecież turysta to tylko jeden z rodzajów przybyszy do każdego miasta . Dlatego też swoje oczekiwania przedstawię z perspektywy 3 osób :
 1. Mieszkańca miasta i jego okolicy
 2. Turysty
 3. Przedsiębiorcy
Prawidłowo wykonana aplikacja mobilna o moim mieście  to multimedialny przewodnik offline połączony z mobilnym  serwisem www. Jednak dostęp do internetu jest w nim tylko opcją rozszerzającą jego możliwości o najbardziej aktualne informacje dotyczące Myślenic i jego okolicy np prognozę pogody czy ruch drogowy ( miasto nie posiada serwisu mobilnego) .  Łatwiej i szybciej bowiem aktualizować serwis www niż aplikację zwłaszcza w przypadku tak zmiennych informacji jak wymienionych powyżej. Oczywiście mobilny przewodnik także musi szybko aktualizowany w przypadku ważnych zmian o charakterze długotrwałym np zmiana siedziby biblioteki publicznej , podwyżki cen biletów komunikacji publicznej itp .
Pozostałe cechy idealnej aplikacji mobilnej wg mnie to :
 1. Brak opłat i wielojęzyczność.
 • Instalacja i korzystanie ze wszystkich funkcji programu nie może wiązać się bezpośrednio z żadnymi kosztami ze strony użytkownika .
 •  Program musi być całkowicie darmowy a dostęp do internetu mobilnego nie może być  warunkiem korzystania z programu !
 • Wersje programu w nastepujących językach : polski , angielski , rosyjski , niemiecki , chiński , hiszpański i portugalski jako absolutne minimum
 • Lista darmowych hotspotów wraz z ich lokalizacją na mapie 
  2. Duże możliwości personalizacji :
 • Niezbędny jest podział  na minimum 3 moduły dostosowane pod względem zawartości do poszczególnych grup użytkowników : mieszkaniec , przedsiębiorca , turysta . Użytkownik musi mieć wybór który modół aplikacji chce ściągnąć na swoje urządzenie oraz możliwość doinstalowania nowego modułu w dowolnym momencie
 • Możliwość dopasowania rodzaju informacji wyświetlanych w danej grupie w zależności od potrzeb najlepiej w formie POI  ( tak jak to jest w profesjonalnych nawigacjach ) np. turysta może  wyświetlić szlaki piesze lub zamiast nich obiekty sportowe albo obie kategorie jednocześnie , a przedsiębiorca plan zagospodarowania przestrzennego itp
3. Odpowiedni zasięg i duża ilość szczegółów

 •   Mapa musi być offline i zawierać lokalizacje wszystkich obiektów niezbędnych dla danej grupy użytkowników z możliwością dostosowania wyświetlanych informacji  w dowolnym momencie  w zależności od potrzeb danego użytkownika

 • Odpowiednio duży zasięg mapy – ograniczenie się do granic administracyjnych miasta to za mało . Aby korzystanie z niej miało sens musi zawierać także obszar okolic czyli gminy jako terenu nieodłącznie związanego z miastem .
 • Pełne informacje o wszystkich instytucjach publicznych funkcjonujących w mieście takich jak jednostki samorządu terytorialnego , służba zdrowia , instytucje rządowe obecne w mieście itp z ich lokalizacją na mapie offline i możliością wskazania trasy od miejsca w którym znajduje się urządzenie do miejsca w którym znajduje się dana instytucja . 
 • Pełne informacje o atrakcjach turystycznych i obiektach zabytkowych
 • Informacje o komunikacji publicznej : rozkłady jazdy wraz z listą  tras przejazdów  ( zwłaszcza jeśli chodzi o obiekty sportowe i atrakcje turystyczne )  , lokalizacją dworców i przystanków , cenami biletów

4. Wykorzystanie  nowoczesnych technologii zawrtych w urządzeniach mobilnych • Zmiana sposobu wyświetlania aplikacji w zależności od położenia ekranu urządzenia to rzecz niezbędna . To użytkownik końcowy ma decydowac jak ustawić ekran urządzenia aby korzystanie z niego było wygodne a nie twórca programu .
 • Rozszerzona rzeczywistość . Po wybraniu tej opcji program powinien uruchomić kamerę wbudowaną w urządzenie , rozpoznać obiekt znajdujący się w aplikacji ( np zabytek lub siedzibę instytucji samorządowej  ) i wyświetlić szczegółowe informacje o nim w trybie offline z opcją przejścia do trybu online
 • Kody matrycowe ( QR Code ) i kody paskowe . Czytnik kodów musi odczytywać wszystkie kody kreskowe i matrycowe  i wyszukiwać informacje o nich w internecie oraz umieszczone na wybranych obiektach w mieście  
   Brak komentarzy:

   Prześlij komentarz