czwartek, 27 czerwca 2013

Nexus Media Importer

 Nexus Media Importer - został napisany w celu umożliwienia użytkownikom smartfonów i tabletów sygnowanych marką Google Nexus komunikacji z pamięcią zewnętrzną . Jednak działa na dowolnym urządzeniu z Androidem w wersji 4.0  lub wyższym ( na niższej wersji nie działa). Jak wiadomo urządzenia tej marki nie posiadają możliwośći rozszerzenia pamięci za pomocą kart pamięci .  Uważam że brak możliwośći rozszerzenia pamięci   to poważna wada nie tylko  urządzeń z serii Nexus ale każdego odtwarzacza multimediów który dla mnie dyskwalifikuje je nie zależnie jakie inne nowoczesne funkcje by posiadało .Z doświadczenia wiem że często nasze szacunkowe zapotrzebowanie  na pamięć flash w danym sprzęcie przed jego zakupem okazuje się zaniżone po dłuższym czasie eksplatacji i wówczas możliwość jej rozszerzenia okazuje się niezbędna . Ale ponieważ mój blog jest nie o urządzeniach Google Nexus tylko o aplikacjach na system operacyjny Google Android więc pora przejść do testu aplikacji. Aplikacja jest płatna i angielskojęzyczna. Ale bardzo prosta w obsłudze.
Na wstępie muszę podkreślić że słowo "Importer" znajdujące się w nazwie programu należy rozumieć dosłownie wg definicji w słowniku . Otóż wszelkie operacje na plikach zapisanych na folderach i plikach znajdujących się na podłączonych nośnikach możliwe są tylko w jedną stronę : możliwe jest jedynie kopiowanie danych z urządzenia zewnętrznego na urządzenie z zainstalowanym programem "NexusMedia Importer" . Odwrotne działanie jest niestety niemożliwe co jest poważną wadą tej aplikacji .
Aby móc korzystac z programu należy zaopatrzyc się w niezbędne akcesoria : przejściówke z micro-USB na USB A   ( po prawej ) , hub USB ( po lewej) oraz dodatkową przejściówkę do podłączenia urządzenia - jeśli nie ma standardowej wtyczki USB ( tak jest np w przypadku odtwarzaczy MP4 czy tabletów ) .  Testowany program nie wykryje bowiem podłączonej pamięci jeśli  nie zostanie ona podłączona do huba USB tylko bezpośrednio do przejściówki . Ten problem dotyczy wielu aplikacji tego rodzaju , nie tylko Nexus Media Importer.
Główne okno programu skałada się z kilku zakładek :
 Na tym zdjęciu przedstawiającym tryb poziomy widać też niedopracowanie aplikacji bowiem zakładki wyświetklane są w postaci pionowej listy a powinny być rozmieszczone obok siebie ( po prawej stronie zakładki "Docs" ) między  poziomą linią widoczną u góry ekranu a paskiem stanu urządzenia  . Jest to dziwne gdyż smartfony i tablety z serii Nexus posiadają czujnik położenia ekranu.
Tryb horyzontalny wygląda tak :
Znaczenie poszczególnych zakładek oddaje ich nazwa dlatego nie wymaga wyjaśnienia z jednym wyjątkiem - "Advanced" . Po jej wybraniu przy podłączonej pamięci pamięci zewnętrznej dzieli ekran smartfonu  na 2 częsci  :
  1. Górna pokazuje wszystkie foldery i pliki znajdujące się na niej wg alfabetu i umożliwia odtwarzanie zapisanych plików oraz ich zapisanie w pamięci smatfonu lub tabletu oraz ich odtworzenie bezpośrednio z urządzenia . Jednak w tym przypadku często przy próbie odtworzenia pliku testowana aplikacja wyświetla  jeden z komunikatów  :

2. Dolna część okna pokazuje pliki w urządzeniu z Androidem . Jednak jedyną czynnośćią możliwą dowykonania na nich jest ich usunięcie . Tak jak pisałem wcześniej nie ma możliwośći ich przeniesienia na pamięć zewnętrzną . Dziwne podjeście programistów.  Te błedy to wina programu a nie plików - po przeniesieniu do mojego smartfona dało sie je odtworzyc bez problemów .  
 
Do dyspozycji użytkowniak jest jeszcze menu z kilkoma ustawieniami:
 

-Share ( zdjęcie )  - przesyłąnie informacji o znalezionych plikach do programu umożliwiającego wysyłanie informacji np e-mail . Po wybraniu tej opcji program wyświetla listę aplikacji zainstalowanych w narządzedniu które umożliwiają przesyłanie informacji
    - Scan - ponownie przeszukuje pamięć zewnętrzna
    - Multi-Select - wybór wielu plików/folderów
   - Select None - odznaczenie zaznaczonego pliku/folderu
   - Preferences - dodatkowe opcje
   - Send Debug - wysyła e-mail  z informacjami o podłączonej pamięci zewnętrznej na adres poczty
     e-mail ( domyślnie adresatem jest ... autor programu Neźus Media Importer ! )
  - Disconnect - rozłącza podłączoną pamięć
Przeznaczenie poszczególnych opcji wyjaśnia szczegółowy opis pod każdą z nich więc nie będe ich tłumaczył . Na poniższych zdjęciach zaprezentuję tylko różnicę w wyglądzie programu przed i po zaznaczeniu pierwszej lub drugiej  pozycji od góry ekranu :
Przed zaznaczeniem trybu "Classic " :
Po zaznaczeniu  trybu "Classic " :
 
Testowany program wykrywa wiele nośników danych podłączanych ( zarówno bezpośrednio jak i pośrednio) do urządzenia z systemem  Android. Do testu aplikacji wykorzystałem następujące nośniki danych i prawie wszystkie zostały prawidłowo  wykryte ,możliwy był tez transfer danych do smartfonu ( wyjątkiem był aparat cyfrowy Fujifilm S2100HD ale to wina producenta - ten sprzęt nie ma funkcji pamięci przenośnej , jednak wykryła go aplikacja "Galeria" zainstalowana przez producenta mojego samrtfona )   :
a) odtwarzacz MP4 Sencor SPF 5660B . 
    Tu byłem zaskoczony gdyż jest pierwszy program tego rodzaju któremu udało się to zrobic . Z doświadczenia wiem że odtwarzacze MP4 nie są wykrywane przez urządzenia z Androidem ( sprawdziłem to z innym programem o tym samym przenaczeniu i nie rozpoznał mojego odtwarzacza ) . Niestety wykryta została tylko pamięc wewnętrza urządzenia . Karty pamięci zamontowanej w moim odtwarzaczu program "Nexus Media Importer "nie wykrył . 
b) dysk zewnętrzny HDD Trekstor 1,5 TB - również wykrył i możliwy był transfer danych do smartfonu .
c) karta pamięci SD Goodram podłączączona do czytnika USB Natec
 
 Podsumowując uważam że program działa dobrze a jedyną jest brak możliwośći przesyłania plików z urządzenia z Androidem na pamięć zewnętrzną .
 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz