poniedziałek, 24 czerwca 2013

Traseo.pl

Traseo.pl to prosty ( wg mnie zbyt prosty ) darmowy , polskojęzyczny program służący do rejestrowania tras wycieczek . Wycieczki których trasę  chcemy zapisać możemy odbyć w dowolnym zakątku świata. Aby to się udało musi być spełniony tylko jeden z 2 warunków :
 1. mapa  obszaru  na którym odbedzie się nasza wycieczka musi być zapisana w programie 
 2. na danym obszarze jest dostępny internet - najlepiej 3G/LTE - przez sieć komórkową z której korzystamy .
  Testowana aplikacja jest częścią serwisu "Traseo.pl" który umożliwia zarejestrowanym użytkownikom umieszczanie tras wycieczek wraz opisem i zdjęciami ciekawych miejsc spotkanych na trasie np zabytkowego obiektu , miejsca do odpoczynku , sklepu z pamiątkami itp  wraz z ich lokalizacją na trasie .  Aby korzystać z programu nie jest niezbędne  konto w serwisie Traseo.pl . Po zakończeniu wycieczki mamy możliwość wyboru dalszego postępowania z zapisaną trasą a  opublikowanie jej w swoim koncie w w/w portalu to tylko jedna z opcji a nie przymus. Ja nie w nim konta i nie zamierzam go mieć a wykorzystuje do zbierania informacji o swoich wycieczkach ( uprawiam regularnie marsz nordycki i jazdę konną w terenie ) . Program posiada kilka ważnych zalet które zdecydowały o tym że zostawiłem go w swoim telefonie :
 1. Wskazywanie przebywanej trasy na bieżąco a nie w postaci plików KML luib GPX do wyświetlenia trasy w komputerze
 2. Działanie w trybie offline
 3. Jest w pełni darmowy
Po bardzo  krótkim wczytywaniu ukazuje sie główne okno programu :
 
Oprócz opcji "rozpocznij nagrywanie " na pasku wyboru w dolnej części okna programu dostępnych jest jeszcze kilka możliwości wyboru ustawień :
I. Trasy  - lista tras znajdujących się w pamięci programu .

Znajdują się tu zarówno te pobrane przez program w trakcie instalacji ( udostępnione przez innych użytkowników na portalu "Traseo.pl ) jak zapisane przez nas . Możemy wybrać dowolną z nich w czytać aby udać sie na wycieczkę . Dla potrzeb testu tergo programu nagrałem przykładową trasę której nadałem nazwę  "TEST" . Po jej wybraniu można wyświetlić ją na mapie offline ( jeśli zapisany w pamięci programu  fragment mapy obejmuje teren wycieczki ) lub online :
  

Po wybraniu zakładki "Szczegóły" u góry ekranu pokaże się okno zawierające jej krótką charakterystykę :
 Szczegółowe dane na temat trasy można znaleźc po wybraniu strzałki obok pozycji "Opis".
 
II .Mapa - wyświeltla mapę w trybie online lub offline - w zależności od wyboru użytkownika .

Moim zdaniem jest to najgorsza część testowanego programu . Przedewszytkim jest tylko jedna ( OsmAnd ) ! Nie można wybrać innej . Jej dokładność pozostawia wiele do życzenia , zwłaszcza jeśli chodzi o małe miejscowości oraz tereny poza miastami . O ile w miastach jej dokładność jest wystarczająca do planowania trasy wycieczki i dzielenia się nią z innymi osobami to na obszarach niezabudowanych ( mam na myśli szlaki turystyczne ) jej dokładność jest niewystaraczająca w porównaniu z konkurencją . Mam na myśli tu szczególnie program Kamap AN , który też używam i jego test opublikuję w jednym z kolejnych swoich postów .  Można powiedzieć że jest . Do wyboru są 2 rodzaje map:
 1. Online - wymagany jest dostęp do internetu
 2. Offline - mapa wyświetlana jest z pamięci programu. Sposób zapisywania mapy jest bardzo dziwny . Otóż w opcjach programu nie  ma opcji " Ściągnij mapę" !  Aby ją zapisać należy podczas połączenia z internetem przesuwać wyświetloną mapę palcem i jej skalę ( zoom )  zmieniać przyciskami "+" i "-" ( najlepiej zmieniać zoom w całym jego zakresie od najwyższego  do najniższego  bo jeśli jakiegoś poziomu nie wybierzemy to nie zostanie on zapisanyn w pamięci programu i po jego wybraniu w trybie offline pojawi sie napis "brak mapy w tej skali " )
Muszę podkreślić że mapa w programie "Traseo.pl" ma wyłącznie charakter poglądowy i nie nadaje się do nawigacji - ani samochodowej ani pieszej , tzn nie można wprowadzić konkretnego adresu , ani dowiedzieć sie gdzie w pobliżu jest POI np resteuracja. Pozwala tylko  ogólnie zorientowac się w naszym położeniu  gdzyż zawiera w miarę szczegółówe plany miast oraz  obszary terenu np zasięg lasu , szczyty górskie itp.   Oprócz  pokazywania aktualnej nasze pozycji i  rysowania przebytej trasy na mapie podczas rejestracji wycieczki wyświetlane są dodatkowe informacje ( widoczne na powyższym zdjęciu na pasku informacyjnym  pod czerwonym przyciskiem" Nagraj" :
 • Odległośc od miejsca rozpoczęcia rejestracji trasy
 • Czas podróży
 • Aktualną prędkość
Istnieje możliwość zatrzymania rejestracji trasy i jej wznowienia po przerwie . Program działa także w tle przy zablokowanym ekranie i po przejśćiu do ekranu głównego urządzenia . Wówczas na pasku zadań u góry ekranu pojawia się ikona programu .

III.Więcej - czyli ustawienia programu. Można tu dostowaćustwienia do swoich upodobań:

 • Ustawienia konta - dotyczą konta w portalu "Traseo.pl" , wymaga połączenia z internetem
 • Ustawienia GPS - tu zmieniamy parametry odbiornika GPS wbudowanego w urządzenie
 • Połączenia- decydujemy czy program ma korzystać z mapy online czy offline  w trakcie rejestrowania trasy  . Ze względu na koszty lepiej wybrać "Offline " a ewentualne wysyłanie trasy na swoje konto w serwisie ograniczyć do miejsc z dotępem do wi-fi np schronisk górskich , dworców itp .
 • Inne - pozostałe ustawienia programu np jednostki miar
 • O nas -opis programu
 • Zakończ - zamyka program
Podczas rejestracji trasy mamy możliwość dodawania zdjęć ( z danymi GPS )   bezpośrednio z poziomu programu oraz zaklasyfikować fotografię do jednej z kategorii stworzonych przez twórców aplikacji :
 
Gdzie ( nazwa folderu ) są zapisywane wykonane w tym programie  fotografie nie udało mi się ustalić - nie ma ich folderze DCIM ( folder w którym zapisywane są zdjęcia wykonane urządzeniem z Androidem )
Po zakończeniu rejestracj itrasy naszej wycieczki mamy kilkamożliwości dalszego postępowania do wyboru :
 • Zapisz - zapisuje zarejestrowaną trasę w pamięci programu. Można ją później wyświetlić na mapie w programie
 • Zapisz i wyślij na Trase.pl - zapisuje zarejestrowaną trasę w pamięci programu i wysyła ją na nasze konto w serwisie Traseo.pl . Wymagany dostęp do internetu
 • Wyczyśc - usuwa z mapy zarejestrowaną trasę
 • Anuluj - zamyka okno z pozostałymi w/w opcjami
Po wybraniu 1lub 2 opcji na powyższym zdjęciu mamy możliwość opisania trasy oraz przypisania jej do  jednej z kategorii stworzonych przez twórców aplikacji :
 
Po za tym możemy określić stopień trudności trasy .
Podsumowując mój test uznaję ten program za słaby i miłośnikom wycieczek proponuję poszukać lepszej alternatywy np Kamap AN . Program posiada liczne wady :
 •  niedokładna mapa - najpoważniejsza wada
 • brak możliwośći zapisania mapy obszaru planowanej trasy  podczas jednego połaczenia z internetem ( wszystkie pliki z mapą i dodatkami powinny być  ściągane za jednym razem tak jak to jest w profesjonalnych nawigacjach samochodowych )
 • nieznany folder w którym zapisywane są zdjęcia
 •  
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz