wtorek, 9 lipca 2013

Palmary Weather

Testowany program to darmowa , angielskojęzyczna aplikacja wyświetlająca informacje o pogodzie w formie graficznej i tekstowej . Źródłem informacji pogodowych jest FORECA - jeden z najbardziej znanych serwisów z prognozami pogody na świecie. Testowana aplikacja nie jest zbyt rozbudowana jednak zawiera wszystkie najważniejsze informacje o warunkach atmosferycznych i prezentuje je w przejrzystej formie . Jej twórcy postawili na prostotę  dlatego nie znajdziemy w niej atrakcji graficznych na miarę nowoczesnegu smartfonu z czterordzeniowym procesorem i ośmiordzeniową kratą graficzną . Mam na myśli ruchomne widżety 3D z kroplami deszczu i piorunami . W bazie danych serwisu z którego korzysta "Palmary Weather" znaduje się bardzo liczba miast na całym świecie ( również tych małych - ale nie najmniejszych ) . A nie tylko tych w USA jak sugeruje napis w wyszukiwarce miast w tej aplikacji .
 
Prezentowane informacje mogą byc wyświetlane zarówno w głównym oknie aplikacji

 przy pionowym  ( na zdjęciu powyżej ) i poziomym ustawieniu ekranu ( zdjęcie poniżej )
jak i w postaci wigetów na pulpicie .  Widżety mogą mieć kilka rozmiarów w zalężności od woli użytkowika :
a ) 1x1 ( najmniej praktyczny  wyświetla niewiele informacji )
 
b) 1x2
 
c) 1x4 ( mój ulubiony bo pokazuje prognozę na 4 dni )
 
 
Sposób wyświetlania widżetów można konfigurować :
 
 
Ustawić można miejsce ( miasto ) dla którego ma być wyświetlana pogoda ( Set location) oraz przezroczytość  tła widżetu ( Set bacground opacity) .
 W razie potrzeby można umieścić umieścić dowolną liczbę widzetów w różnych rozmiarach i każdy może pokazywac prognozę dla innego miasta wybranego przez nas:
 
Nazwę wybranego obszaru ( miasta ) można zmienić i nadac mu własną . Po wybraniu określonej lokalizacji  wystarczy nacisnąć przycisk "Menu " na smartfonie ( lub wybrać ikonę "Menu" jeżeli nasz urządzenie nie przycisku fizycznego ) i z listy opcji wybrać "Change Display name " i wyświetlonym oknie wpisac własną :
Prognoza pogody na ekranie głównym w  programie "Palmary Weather " jest podzielona na 3 zakładki i w każdej z nich przedstawiana jest na inny okres czasu :  
- aktualna 
 
-na najbliższe 24 godziny .Przy wyświetleniu tej opcji możemy zobaczyć jak będzie prognoza w poszczególnych godzinach .  Nie zawsze się sprawdza ale  ja się przekonałem że  lepiej jej nie lekceważyć .  

- na 10 dni
 
Istnieje jeszcze jedna ciekawa możliwość wyświetlania aktualnej sytuacji meteorologicznej - na górnym pasku smartfona/ tabletu obok stanu baterii  ( w tym celu należy zaznaczyć opcje " Enable Notyfications ") :
 
Dokładność prognozy podawanej przez tę aplikację sięga wg mnie 90%. Oczywiście im dłuższy okres czasu tym mniej dokładna prognoza . Decydują o tym 2 czynniki :
1. Cena - jak wiemy jakość kosztuje .  Jak nie płacisz to dostajesz gorszy produkt .Wiem co piszę bo  jestem z wykształcenia kontrolerem jakośći  z  5 letnim doświadczeniem .
 
2. Dokładność prognoz pogody . Obecnie stan techniki nie pozwala zbyt precyzyjnie wskazać miejsca , czasu i siły danego zjawiska . Mam na myśli  że nie można ze 100% dokładnością przewidzieć iż  13.07.2013 o godznie 13.57 nad Krakowem będzie burza z gradem i sumą opadów np 40l wody na m2.
Jeżeli jednak informacje podane w oknach głównych nas nie zadowalają można wyświetlić bardziej szczegółowe informacje : rozkład temperatury , wilgotność powietrza , nasłonecznienie ( UV Index )  itp na ekranie dodatkowym .  Jest on zbudowany podobnie jak ekran główny z tą różnica że zawiera krótsze okresy czasowe prognozy :
- 12 godzin :
 
-2 dni
 
- 7 dni
 
 
Dostęp do tych wykresów można uzyskać  po wybraniu ikony " Charts" z menu głównego .
Menu głowne zawiera kilka opcji :
 
W jego skład wchodzi kilka opcji :
1. Update - aktualicja proggnozy pogody
2.Add locations - dodawanie nowej lokalizacji ( miasta z bazy danych serwisu pogodowego "FORECA" dla którego aplikacja "Palmary Weather" ma wyświetlać informacje o pogodzie )
3. Locations - lista wybranych przez użytkownika  lokalizacji np :
 
4.Charts - szczegółowe wykresy temperatur
5. Change Dispaly Name - zmiana ( nadanie własnej ) nazwy wybranej przez nas lokalizacji
 
 6.Więcej - ustawienie rodzaju jednostek pomiarowych - angielskie lub metryczne (Units of measure) oraz częstotliwości aktualizacji prognozy ( Auto update)
 
Podsumowując test tego programu uznaje ją za wartą instalacji  na swoim urządzeniu . Chociaż nie zawiera graficznych fajerwerków ( wspomniałem o nich wyżej ) to jednak sprawdza sie bardzo dobrze w swojej roli . Prostota obsługi , duże możliwości personalizacji , ładna grafika i duża dokładnośc prognoz .  To jest to czego oczekuję od tego typu programu . Korzystam z niej codziennie i informacjami o pogodzie  uzyskanymi dzięki niej dzielę się ze swoimi znajomymi i z ich opinii które mi przekazuja wynika że są z niej zadowoleni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz