wtorek, 2 lipca 2013

GPS Status & Toolbox

GPS Status & Toolbox to prosty w obsłudze program o dużych możliwościach przeznaczony do odczytywania danych z GPS oraz innych czujników zamontowanych w urządzeniach z Androidem . Jest aplikacją  przeznaczoną do wspomagania działania kilku darmowych programów służących donawigacji satelitarnej takich jak OsmAnd , Orux ,Locus . Jego obecność jest niezbędna do ich działania . Występuje w dwóch wersjach - darmowej i płatnej  ( płatna wersja obsługuje więcej funcji ) . Program jest polskojęzyczny ( choć zdarzają się angielskojęzyczne teksty )  i bardzo prosty w obsłudze mimo rozbudowanych funkcji. Niestety nie wykorzystuje czujnika położenia ekranu. Ja osobiście nie widzę sensu korzystania z niego gdzyż te same funkcje są w nawigacji  ale ponieważ korzystam z aplikacji OsmAnd ( przetestuje ją w jednym z kolejnych postów ) więc zainstalowałem ten program .
Po uruchomieniu aplikacji "GPS Status & Toolbox" ukazuje się głowne okno w którym wyświetlane są wszystkie najważniejsze informacje dotyczące naszego położenia oraza niestety także reklamy u dołu ekranu  :
 
 Jeśli chcemy nasze położenie może byc byc wyświelone na mapie . Do wyboru jest kilka zainstalowanych w naszym urządzeniu .
 
   W tym celu przy włączonym odbiorniku GPS  z menu należy należy wybrać "Kompas " . Pojawi sie nowe okno wyglądające podobnie do powyższgo . W tym oknie należy wcisnąć przycisk "Menu " a następnie wybrac z niego   "Pokaż położenie " . Możliwość wyboru wyboru mapy jest bardzo ważna gdzyż każda mapa różni się się skalą , zasięgiem , sposobem działania ( offline  czy oniline ) i wieloma innymi cechami które mogą mieć znaczenie dla nas jako użytkowników . W pokazanym przykładzie do wyboru są Mapy Google  oraz OsmAnd ( moga byc też inne z którymi program współpracuje  )  :
 
Czym są Mapy Google nie trzeba nikomu tłumaczyć ,natomiast OsmAnd zestaw darmowych map offline wchodzących w skład  najlepszej darmowej nawigacji na system Android  .  Osobiście polecem wybrac z wyświetlonej na powyższym zdjęciu listy program  "OsmAnd" gdzyż przewyższa "Mapy Google " pod każdym względem : działa offline , darmowa , szczegółowa , wiele map do wyboru , zawiera POI itp .
Program  "GPS Status & Toolbox" umożliwa użytkownikowi bardzo duże możliwości konfiguracji

Wszytkie opcje w menu są dokładnie opisane więc nie będę ich   wyjaśniał ,

ograniczę się tylko do ważnej uwagi : polecam wybrac z menu wyświetlonego na powyższym zdjęciu pozycję
 " Zarządzanie A-GPS " i ją wyłaczyć . A-GPS  to wspomaganie lokalizacji położenia telefonu przy użyciu stacji sieci komórkowych ( BTS) . Teoretycznie zwiększa dokładność lokalizacji jednak straty finasowe  spodowane jej użyciem będą większe niż korzyści uzyskane podczas korzystania z tej opcji . Mam na myśli oczywiście opłaty za transfer danych  które nadal są wysokie - zwłaszcza za granicą kraju . Twórcy programu ostrzegają o tym na ekranie który ukazuje się po wybraniu tej opcji :
 
  Pozostałe opcje widoczne są na poniższych zdjęciach :
W tym miejscu zatrzymam się aby krótko  skomentowac najciekawsze opcje i  zaprezentować je na fotografiach .
a) " Get PRO version" - wersja programu rozbudowana o możliwość obsługi kilku dodatkowych czujników np wilgotności , temperatury , ciśnienia itp  . Sens jej zakupu jest tylko wtedy gdy posiadamy takie urządzenie . Obecnie dostępne są tylko 2 tak zaawansowane smartfony ( Samsung Galaxy S III i S IV )  i żaden z tabletów .
b ) " Nasze aplikacje " - zestaw pozostałych programów napisanych przez twórców testowanej aplikacji :
 
Z pozycji znajdujących się na liście najlepsza jest "OsmAnd+"  o której już pisałem wyżej .
c) "Aplikacje do pobrania" ( zdjęcie ) .
d) Motywy ;
 
Dane zebrane przez czujniki w które wyposażone jest nasze urządzenie testowana aplikacja może wyświetlać w wielu różnych formatach na wiele sposobów .Na poniższych fotografiach przedstawiłem kilka możliwych ustawień poszczególnych rodzajów czujników
Częstotliwość odświeżania :

Pozycja geograficzna (współrzędne ) :

Odległość :

Prędkość :
 
Nachylenie ( smartfonu/ tabletu  ) :

Temperatura:

Nasłonecznienie:
 
 
 
 
 
Ciśnienie atmosferyczne :
                                              
 
Przyspieszenie :

Ilość obsługiwanych czujników przez program "GPS Status & Toolbox " zadziwia ( to pierwszy znany mi program który obsługuje ich tak dużo ) . Pytanie tylko jaki smartfon z Androidem ( oprócz 2 modeli Samsunga ) może z nich korzystac ......?
Na koniec tego testu wspomne tylko że ta aplkiacja umożliwia wysłanie wiadomości e-mail ze współrzędnymi telefonu. Treść tej wiadomości można zdefiniowac i zapisac w programie jako szablon :
 
Treść przykładowej wiadomości wygląda tak :
 
 


 
 


 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz