piątek, 12 lipca 2013

QuickMemo

QuickMemo jest programem
Przeznaczonym do tworzenia notatek . Aplikacja jest darmowa a językiem komunikacji z użytkownikiem jest język angielski .  Jednak w przeciwieństwie do innych aplikacji .Jej obsługa jest jednak bardzo prosta . Program ten jest z pewnością dobrze znany użytkownikom niektórych smart fonów firmy LG Electronics bowiem jest przeinstalowany w urządzeniach z  serii „L”(np. L9 ) . Jednak  zainstalować  ją można na każdym urządzeniu z systemem Android w wersji 4.0 i wyższej bowiem jest dostępna w sklepie z aplikacjami ” Google Play” .  Słowo notatka kojarzy się  większości użytkowników ( również mnie )  z  informacją zapisaną prostym tekstem w formacie txt . Jednak w wypadku tej aplikacji notatka to nie tylko prosty tekst  ale prawdziwy mix który – zależnie od woli  i inwencji twórczej użytkownika) może być połączeniem prostego tekstu ze zdjęciem z aparatu wbudowanego  w smartfon/tablet  , odręcznego rysunku oraz – w osobnym pliku- notatki głosowej . Albo wykorzystywać tylko jedną z wyżej wymienionych metod .  Niestety aplikacja nie wykorzystuje czujnika położenia ekranu i dział tylko w trybie pionowym/ horyzontalnym :

Wyboru metody  dokonuje się w głównym menu :
 

Funkcje poszczególnych pozycji menu są następujące:
1. Writing - pisanie - tworzenie prostych notatek klawiaturą urządzenia ( język wpisywanego tekstu zależy od tego czy obsługuje go klawiatura urządzenia )
Jeżeli domyślne ustawienia nam nie odpowiadają to można je dostosowac do swoich preferencji:
-Font Size ( rozmiar czcionki)

-BG Color ( kolor tła)

- Copy to clipboard ( kopiuj do schowka)
- Save to file (zapisz do pliku )

W razie potrzeby można ustawic powiadomienie :

 
 
W określonym czasie "Quick Memo wyświetli powiadomienie na pasku zadań a smartfon/tablet odtworzy dzwonek ustawiony dla powiadomienia :
 
 
2.Drawing - rysowanie - ciekawa opcja umożliwiająca oprócz tytółowego rysowania również pisanie odręczne . Do tego wymagany jest jednak specjalny rysik przeznaczony do ekranów pojemnościowych . Jest on dołączany do kilku urządzeń np Samsung  Galaxy Note I i II , Goclever Fone 570Q ( produkt polski ! ) oraz do niektórych modeli Huawei  których nazwy nie pamiętam .  Nie ma jednak problemu z jego zaupem w każdym sklepie komputerowym czy na aukcji internetowej .
 
W górnym pasku wyświetlone są domyślne kolory w jakich można tworzyć notatki oraz 3 ikony których znaczenie jest następujące ( od prawej strony ) :
< gumka -  czętsto nie działa mimo jej wybrania i to jest największa wada programu
< menu wyboru grubości linii ( również gumki )
 
 
 
< paleta kolorów - umożliwia wybór koloru niestandardowego
 
Przykładowy tekst odręczny napisany przeze mnie widoczny jest na zdjęciu :

3.Shooting - strzelanie - ta opcja umożliwia tworzenie notatek ze zdjęć zrobionych aparatem wbudowanym w urządzenie . Nie rozumiem dlaczego ta opcja nazywa się "shooting" co oznacza "strzał , strzelać " . Przecież można by ją nazwać dosłownie - "photo" .
 
Muszę dodać iż mimo że program daje nam możliwość wyboru aplikacji którą ma użyć do zrobienia zdjęcia to jednak mój wykazał że użytkownik programu "QuickMemo " ma tylko jeden wybór " Aparat" czyli aplikacji preinstalowanej przez producenta urządzenia. Wybór innej aplikacji spowoduje iż "QuickMemo" nie odczta zrobionego zdjęcia . Nie ma w tym programie możliwośći tworzenia wideo notatek.
Po zrobieniu  zdjęcia testowana aplikacja wyświetli nowe okno z ikona zapisanego zdjęcia .
Przed jego otwarciem naszą notatke można edytować za pomocą menu :
 
Znaczenie poszczególnych opcji jest następujące :
a) Remove - usuń - kasowanie zdjęcia
b) Edit a caption - edytuj podpis - nadawanie własnej nazwy zdjęciu :
 
c) Starrig - z udziałem - nie wiem do czego służy
d) Lock - zablokuj - ochrona hasłem  przed skasowaniem
Przykładowe zdjęcie jako notatka ( przed edycją ) w testowanym przeze mnie programie wygląda tak :
 
Znaczenie ikon pod zdjęciem jest następujące :
- strzałka w lewo/w prawo - podprzednia /następna notatka
- budzik- ustawienie powiadomienia


- lista - powrót do listy notatek  

Staworzoną w tym programie notatkę ze zdjęcia możemy edytować po wyświetleniu menu za pomocą standardowego przycisku w systemie Android:
 
Na tej liście można wybrać można wybrać spsosób dalszego postępowania z zapisaną notatką :
a) Add Drawing (dodaj rysunek) - rysowanie dodatkowych elementów np tekstu odręcznego , zazanaczanie ważnych elementów na które należy zwrócić uwagę itp. Na poniższym zdjęciu zanaczyłem na czerwono że zdjęcie w książce przedstawia samca Barwniaka czerwonobrzuchego - rybki którą zamierzam kupić do swojego akwarium.  
 
b) Edit a caption - edytuj podpis - nadawanie własnej nazwy zdjęciu
c) Share - podziel się z kimś - umożliwia wysłanie naszej notatki za pomocą programów do wysyłania wiadomości np klienta e-mail, Bluetooth itp. Wyświelta listę programów umożliwiających wysłanie notatki.
d) Remove- usuń - kasowanie notatki

4. Recording - ( nagraj ) . Tworzenie notatki głosowej


 
 
5.Memobox- pudełko z pamięcią . W tym folderze program"QuickMemo" przechowuje zapisane notatki

W głownym oknie programu można wyswietlić dodatkowe menu skaładające się z 3 przycisków :

 
 
a) From SDCard - z karty pamięci SD . Po naciśnięciu tego przycisku program wyświetla znalezione w naszym urządzeniu przeglądarki zdjęć .
 Wybór jednej z nich powinien wczytać albumy ze zdjęciami znajdujące się w naszym urządzeniu w celu wyboru zdjęcia do stworzenia z niego notatki . Dalszy sposób postępowania z nią jest taki sam jak opisany przeze mnie wcześniej w dziale "Shooting" . Jednak w czasie testów programu po wskazaniu zdjęcia program się zawieszał .
 
b) Preferences - ustawienia. Zmiana zaawansowanych ustawień ogólnych aplikacji "QuickMemo"
 
W razie potrzeby notatki w tym programie można zabezpieczyc hasłem
 
Na koniec testu muszę dodać że opisywany przeze mnie w tym poście program jest bardzo ciekawym narzędziem do tworzeniem notatek. A na dodatek jest w pełni darmowy i bardzo prosty w obsłudze . Brakuje tylko możliwości tworzenia notatek wideo ale to mały problem .  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz